10 najväčších mýtov o chudnutí, o ktorých ste netušili

floating-leaf
floating-leaf

Chudnutie sa spája s mýtmi, ktoré vás môžu oklamať

Obezita je v našej spoločnosti čoraz častejším javom. Ak by sme mali polemizovať o faktoroch, ktoré ju spôsobujú, pravdepodobne by to trvalo večnosť. Jedno však je isté – všetci, ktorí máme nejaké kilá navyše, sa ich túžime zbaviť. Chudnutie sa však často spája s nepravdivými mýtmi, ktoré vás môžu zaviesť na zlú cestu.

Iste ste aj vy skúšali rôzne diéty, ktoré mali „zaručene“ fungovať, nekončiace hladovky, no bez nejakých výraznejších a uspokojivých výsledkov. A viete čo? Chybou môže byť aj zlá informovanosť. Snažíte sa, odolávate, pevnú vôľu posúvate na vyšší level – a nakoniec zistíte, že ste na to jednoducho išli zle? Dnes vás potešíme. Zhrnuli sme pre vás 10 mýtov o chudnutí, ktorým mnohí z nás naďalej veria, a možno práve kvôli tomu sa ručička na váhe neposúva dole.

Mýtus 1: Chudnutie je o vôli, nie o biológii

Tomuto mýtu verí drvivá väčšina ľudí. Viete, ako to je v skutočnosti? Nie je to o voľbe lepšej či horšej alternatívy. Obezita je vlastne veľmi zložitou poruchou, ktorá má stovky faktorov či príčin. Nie sú to len rôzne genetické premenné týkajúce sa choroby, ale šarapatia aj hormóny. Príkladom môže byť napríklad rezistencia na hormón leptín. Leptínový signál má za normálnych okolností vyslať do mozgu signál, že telo má uložené dostatok tuku. Ak od leptínu táto správa nepríde, mozog vysiela telu, že je hladný. Ak sa aj snažíte vedome jesť menej, v skutočnosti neustále cítite hlad a skôr či neskôr vás dostane.

Jedenie sa riadi správaním a správanie sa riadi fyziológiou a biochémiou. S týmto sa ťažko bojuje.

Mýtus 2: Konzumácia diétnych potravín a diétnych nápojov pomáha chudnúť

Keď vidíte na obale produktu napísané „bez cukru“, „diétne“, „s nízkym obsahom tuku“, máte dojem, že si ich môžete dovoliť zjesť alebo vypiť viac. Musíte si však uvedomiť, že ak sa čosi odstráni z produktu, kvôli chuti to musí byť nahradené niečím iným (spravidla podobne nezdravým). Sústreďte sa preto na takú stravu, v ktorej je čím najmenej nepredvídateľných prísad.

Mýtus 3: Kto chce schudnúť, musí vylúčiť cukry

Tak, ako tuky a bielkoviny, aj cukry majú svoju dôležitú úlohu v našom organizme. Nemôžeme ich úplne vylúčiť. Mali by sme byť však ostražití v tom, koľko prijmeme bežných sladkostí z obchodov. Taktiež nemôžeme organizmus vystaviť takej náhlej zmene, ako je úplné vylúčenie príjmu cukrov.

Mýtus 4: Ak budem jesť iba zeleninu a ovocie, budem zdravá a chudá

Tomuto mýtu veria najmä mladé dievčatá. Myslia si, že ak svoju stravu obmedzia na ovocie a zeleninu, budú mať krásnu a štíhlu postavu. Potrava človeka však musí pozostávať z viacerých zložiek, nielen z tých, ktoré obsahuje ovocie a zelenina. Zelenina by mala tvoriť polovicu taniera. A ovocie by sme mali jedávať hlavne doobeda.

zelenina na chudnutie

Mýtus 5: Bez diéty neschudnem

Mnoho žien podlieha pocitu, že ak nedržia žiadnu diétu, neschudnú. Všetci si chudnutie spájame s neustálym odriekaním si toho či tamtoho. Chudnutie pritom nemusí znamenať, že pri tom veľmi trpíme a moríme sa diétami. Chudnutie síce spočiatku býva pre organizmus novinkou, s ktorou sa musí vysporiadať a trochu to dáva najavo, potom však prichádza uvoľňujúci pocit. Zrazu sa cítite ľahší, máte menej tráviacich problémov, ste menej unavení. A vtedy si to začnete užívať. Nemusíte sa preto trápiť diétami, stačí postupne nahrádzať tie nezdravé jedlá zdravšími a hodnotnejšími.

Mýtus 6: Hladovka zaručuje, že schudnete

Aj dnes, v dobe tak osvietenej, ešte stále veríme, že hladovanie nám pomôže s chudnutím. Opakujúce sa hladovky spomalia náš metabolizmus, a tak sa dostávame do začarovaného kruhu, z ktorého je ťažké nájsť cestu von. Hladovky sú okrem toho aj psychicky veľmi náročné. Nie je prirodzené umelo organizmus vystavovať hladovke. Potraviny sú určené na to, aby sme vďaka nim mohli fungovať. Pochopiteľne by sme to s jedlom nemali preháňať. Hladovky však nikomu nepriniesli nič dobré. Stratíte kilá a dostaví sa jojo efekt. A to predsa nechceme!

Mýtus 7: Pri chudnutí sa nesmie jesť po 17. hodine

Takisto veľmi rozšírený mýtus. V skutočnosti však po 17. hodine jesť môžete. Stačí, že to bude aspoň 3 hodiny pred spaním a večera bude ľahšia. Dajte si na tanier zeleninu, nejaké bielkoviny a aj zdravé tuky. Predídete tak nervozite z hladu.

Mýtus 8: Z tukov sa priberá, treba ich jesť čo najmenej

Opäť tu máme mýtus, ktorému veria mnohí aj dnes. Tuky nie sú nezdravé, k svojmu fungovaniu ich potrebujeme. Áno, majú vyšší počet kalórií, no ak uvážime, že by tuky mali tvoriť 30 % energie, ktorú v jednom dni prijmeme, potom je to v poriadku. Problém nastáva vtedy, keď jeme priveľa živočíšnych tukov, keď sa tukmi prejedáme. Preto tuky jedzte, ale korigujte ich množstvo.

Mýtus 9: Čím menej kilogramov, tým lepšie

Tí, ktorí chcú schudnúť, si radi stanovujú číslo, na ktoré sa s kilogramami chcú dostať. Nie je však pravda, že čím menej máte kilogramov, tým lepšie. Ukazovateľom štíhlosti nie sú kilogramy, ale centimetre. Svoje chudnutie nerátajte preto stratenými kilogramami, ale stratenými centimetrami.

Mýtus 10: Keď budem štíhla, budem šťastná

Štíhlosť by nemala byť najdôležitejšou kategóriou v našom živote. Či už máme kilá navyše alebo nie, vždy by sme si sami seba mali vážiť a mať sa radi. Áno, snažiť sa schudnúť pre zdravie je múdre, nie však iba preto, aby nás okolie „bralo“ alebo preto, že až schudneme, stanú sa z nás zrazu šťastní ľudia.

Chudnutie nemusí byť ťažké, stačí vedieť nájsť užitočné informácie, ktoré vám uľahčia celý tento proces.

Zhrnutie:

Dnes sme vám osvetlili zradné zákutia chudnutia. Už nemusíte robiť zbytočné chyby. Zapamätajte si:

  • Nespoliehajte sa na diétne nápoje, ktoré vám v konečnom dôsledku skôr poškodia, než pomôžu.
  • Nezostaňte iba pri ovocí a zelenine, jedzte pestro.
  • Nevynechávajte večeru.
  • Netrápte telo diétami s jojo efektom.
  • Nehladujte.
  • Nestrácajte lásku k sebe.

A skutočne túžite po zmene, prihláste sa do nášho klubu, vďaka ktorému získate tipy bez ktorých sa pri chudnutí jednoducho nezaobídete. Mýty o chudnutí potrebujú byť vyvrátené – aj vy môžete pomôcť ľuďom okolo seba. Zdieľajte a lajkujte na facebooku a všetci spoločne sa budeme tešiť zo stratených kilogramov. Okrem mýtov o chudnutí máme pre vás skvelého pomocníka na chudnutie, ktorý vás zaručene nesklame – prípravok na chudnutie s preukázaným účinkom Fitoslim.


Náš tip: Prečítajte si 4 jednoduché kroky, ako schudnúť s Fitoslimom.