Tabletky na chudnutie – skutočný zázrak alebo len vyťahovanie peňazí z peňaženky?
Čaru tabletiek na chudnutie je ťažké odolať. Veď kto už by netúžil po rýchlom a bezbolestnom riešení nadváhy? Treba si však položiť jednoduchú otázku – fungujú tieto prípravky? Alebo sú len nástrojom korporácií, ako z nič netušiacich ľudí vytiahnuť peniaze? Odhaľte s nami tajomstvo tabletiek na chudnutie.
Schudnutie bez námahy nečakajte
Na trhu v súčasnosti nájdete veľké množstvo rôznych tabletiek a iných prípravkov na chudnutie. Niektoré sľubujú výsledky hraničiace priam so zázrakmi. Avšak realita nie je taká jednoduchá. Schudnutie bez námahy nečakajte. V najlepšom možnom prípade vám tabletky pomôžu schudnúť, budú fungovať ako prídavný efekt k aktívnej zmene životného štýlu. Je to naozaj tak. Ako dokázala rozsiahla štúdia z roku 2014, na dosiahnutie klinicky významného efektu je potrebná zmena životného štýlu. Za klinicky významný efekt sa pritom považuje taký úbytok hmotnosti, ktorý zmenší riziko rozvinutia civilizačných chorôb, t. j. cukrovky druhého typu alebo kardiovaskulárnych ochorení. Štandardne hovoríme o cca 5 % telesnej hmotnosti.
Za klinicky významný sa považuje aspoň 5 % úbytok hmotnosti.
Avšak, reálny úbytok hmotnosti sa môže od regulovaných podmienok štúdie značne líšiť. A tiež treba brať do úvahy častý výskyt vedľajších účinkov. Predsa len ide o syntetické látky dodávané do tela vo vysokých dávkach. Nemusia fungovať na každého. V súčasnosti sa navyše vie len veľmi málo o dlhodobých účinkoch na ľudský organizmus, hlavne čo sa voľnopredajných prípravkov týka. Tieto produkty obsahujú rôzne chemické látky s rôznymi mechanizmami účinku. Nájdeme tu napríklad orlistat, ktorý zabraňuje telu v strebávaní asi tretiny prijatého tuku či látky používané na liečbu depresie ako naltrexón či bupropión, ktoré dokážu znížiť váš apetít.
Náš tip: Prečítajte si článok Ako fungujú prípravky na chudnutie?
Pozor na vedľajšie účinky
Voľnopredajné tabletky na chudnutie často prinášajú negatívne vedľajšie účinky, začínajúc od nepríjemných a zdravie a život ohrozujúcich končiac. Ich používateľom hrozia napríklad silné bolesti brucha a hlavy, únava, hnačka či hypoglykémia. Zároveň sa neodporúča užívať tieto prípravky spolu s istými druhmi liekov, napríklad s antidepresívami.
A čo prírodné produkty?
Na trhu existuje aj veľké množstvo produktov obsahujúcich prírodné látky. Vo všeobecnosti sú tieto tabletky menej rizikové. Do tejto skupiny patria prípravky z p-hydroxybenzyl acetónu, hlavnej aromatickej zlúčeniny malín či extrakt z pomarančovníka horkého.
Tiež nesmieme zabudnúť ani na glukomanán. Ten funguje na veľmi jednoduchom princípe. Táto látka dokáže zväčšovať svoj objem, takže sa po jej požití budete cítiť sýty, a zjete tak menej. Prípravok FitoSlim je založený práve na glukomanáne. Obsahuje tiež extrakt plodu garcínia kambodžská, ktorý blokuje účinok enzýmu acitropín. Ten zodpovedá za ukladanie tukov v organizme. Pre viac informácií o FitoSlime a chudnutí čítajte náš blog.
Náš tip: Pozrite si video o tom, ako si vybrať tabletky na chudnutie.
Tipy na záver:
- Dávajte si pozor na prípravky sľubujúce zázraky – neexistujú.
- Nežiaduce vedľajšie účinky môžu byť nebezpečné.
- Niektoré lieky a prípravky na chudnutie sa nesmú kombinovať.
- Vsaďte na prírodné výživové doplnky, akým je napríklad FitoSlim.