Majú muži chudnutie skutočne jednoduchšie ako ženy?

floating-leaf
floating-leaf

Muži naozaj chudnú rýchlejšie ako ženy. Môže za to príroda.

Ženy závidia mužom mnohé skutočnosti a nazdávajú sa, že príroda bola voči nim zhovievavejšia. Týka sa to mnohých vecí. A dokonca je preukázané, že muži od prírody chudnú rýchlejšie a jednoduchšie ako ich polovičky. Prečo je to tak?

Máme odlišné tukové bunky

Príroda obdarila mužov silou a svalmi na zadováženie jedla a  ochranu rodiny. Ženský organizmus, predurčený na reprodukciu rodu, je od začiatku nastavený na ochranu nového života, na zabezpečenie jeho výživy. Ženy majú preto:

  • väčšie tukové bunky ako muži, v dôsledku čoho dokážu uskladniť väčšie množstvo tuku do zásoby,
  • viac lipogénnych enzýmov, t.j. takých, ktoré napomáhajú ukladaniu tuku. Samotný ženský hormón estrogén ešte produkcii tohto enzýmu napomáha.

Muži majú naopak viac lipolytických enzýmov, teda takých, ktoré tuk rýchlejšie a pohotovo uvoľňujú vtedy, keď je to potrebné. To je jeden z dôvodov, prečo muži pri počiatočnom snažení chudnú rýchlejšie ako ženy. Tuk uložený v ich tukových bunkách sa teda od prírody uvoľňuje ľahšie a rýchlejšie.


Náš tip: Prečítajte si aj niečo o tom, ako rýchlo schudnúť.


Cieľavedomí muži a citlivé ženy chudnú inak

Za 12 týždňov diéty schudnú muži v priemere 7,6 kg, ženy za ten istý čas sa dokážu zbaviť v priemere len 4,9 kg telesnej hmotnosti.

Tieto údaje pochádzajú z výsledkov výskumu, ktorého sa zúčastnilo 1,2 milióna snažilcov o redukciu telesnej hmotnosti. Podľa vedúceho výskumu Dr. J. Lavina je takýto výsledok daný súhrnom mnohých faktorov  – genetiky,
výchovy, kultúry, ale aj emócií, a dokonca prostredia, v ktorom žijeme.

Rozhodujúcim môže byť tiež fakt, že muži idú za svojím cieľom cieľavedomejšie, kým ženy sú viac emocionálne ovplyvniteľné, životné udalosti ich ľahšie odradia od svojich cieľov (napríklad chudnutia) a k jedeniu ich častejšie donútia citové či stresové faktory, keď smútok a nepokoj zahasia jedlom.

Svaly  – spaľovače tukov

Ďalšou výhodou mužov oproti ženám je zvýšené množstvo svalových buniek, ktoré im uľahčujú chudnutie. Svalové bunky tuky neuskladňujú, lebo ich spália, premenia kalórie na teplo a vodu. Viac svalových buniek zamestná viac kalórií, ktoré sa tak neuskladňujú do zásoby v tukových bunkách. Svalnatejší človek teda bez akejkoľvek ďalšej námahy chudne viac a rýchlejšie ako človek obalený tukmi.

svaly a chudnutie

Práve preto je namieste zabezpečiť si svaly, nabehnúť na aktívny športový režim, aby naše svaly mohli byť nápomocné v našom boji proti nadváhe a obezite. Keď sa niekto musí vzdať športu z akéhokoľvek dôvodu, mal by sa snažiť najmenej o úpravu jedálnička a obmedzenie denného príjmu kalórií. Ideálna je však kombinácia pravidelného pohybu a trvalá úprava stravovacích návykov smerom k zdravšiemu.


Náš tip: Prečítajte si aj článok o tom, ako prípravky na chudnutie pomáhajú mužom.


Zhrnutie:

Muži majú chudnutie skutočne jednoduchšie ako ženy. Dôvodov je niekoľko:

  • Muži majú enzýmy, ktoré tuk uvoľňujú rýchlejšie.
  • Muži idú často za svojím cieľom cieľavedomejšie a nezaháňajú smútok jedením.
  • Muži majú zvýšené množstvo svalových buniek, ktoré im uľahčujú chudnutie.