Ako schudnúť z brucha? Dá sa to vôbec?

floating-leaf
floating-leaf

Je chudnutie z brucha uskutočniteľná výzva či len nedosiahnuteľný sen?

Zbaviť sa tuku z oblasti brucha je pri snahe o schudnutie pravdepodobne to najťažšie. Brucho sa tak stáva jednou z najproblematickejších partií pri formovaní postavy. Prečo je to tak a je vlastne vôbec možné schudnúť z brucha?

Prečo priberáme a prečo je to najviac vidieť na bruchu?

Či sa potrebujete zbaviť niekoľkých kíl, ktoré vám zostali po pôrode alebo ste dlhšie zúfalá z neúčinných diét, v prvom rade si musíte uvedomiť, že nie je tuk ako tuk. Zásadná je informácia, že existujú potrebné  „zdravé“ druhy tuku, ktoré vítame, a potom tie, ktoré sa nám v tele ukladajú do zásoby a pri väčšom množstve sú nám (nielen esteticky) na obtiaž. V tomto článku sa budeme venovať práve tým druhým.

Dá sa povedať, že ľudské telo sa v mnohých ohľadoch správa rovnako ako pred miliónmi rokov. To znamená, že aj v dnešnej dobe relatívneho blahobytu, t.j. keď sa môžete najesť hocikedy bez nutnosti loviť zvieratá, je váš organizmus nastavený tak, že keď má istých živín a energie prebytok, ukladá si ich do zásoby. Robí tak pre istotu, pre prípad, že by nastali zlé časy. Jednoducho si vytvára rezervu, z ktorej potenciálne môže čerpať. A keďže bielkoviny ukladať nemožno a sacharidy sa môžu pri istých procesoch premieňať na tuky, tie sa stávajú ideálnym kandidátom na tvorbu danej rezervy.

Tým sa malou okľukou dostávame k hlavnej otázke – prečo sa tuk ukladá práve na bruchu?

Keď je tuk vidieť

Ako sme spomínali, v tele každého z nás je viac druhov tuku, resp. tukového tkaniva. Ide o podkožný tuk, zásobný tuk a tzv. hnedé tukové tkanivo. Podkožný tuk sa rozkladá po tele relatívne rovnomerne, teda jeho prítomnosť až tak neriešime. Často si ho ani nevšimneme. Horšie je to s tým, ktoré telo využíva na tvorbu spomínanej zásoby. Tento tuk sa usádza najmä na bruchu, bokoch a stehnách. Keďže sa sústreďuje na menšej ploche, je s pribúdajúcim množstvom nápadnejší a spozorujeme ho rýchlejšie.

Práve tento tuk nachádzajúci sa vo vnútri tela obopína orgány a môže byť pre vaše zdravie nebezpečný. Pri enormnom množstve zvyšuje riziko infarktu, iných srdcovo-cievnych ochorení, dýchacích ťažkostí, onkologických chorôb a veľa iných. Preto je také dôležité vyhýbať sa obezite a mať množstvo vnútrobrušného tuku v norme.

Kombinácia obezity a nedostatku pohybu výrazne zvyšuje riziko chronických ochorení. Tie výrazne ovplyvňujú dĺžku a kvalitu života.

Ako schudnúť z brucha?

Ak ste zrazu zistili, že potrebujete o číslo väčšie nohavice, nezúfajte. Ešte to nebude také zlé. Zložitejšie to majú tí, ktorí sa už dlhší čas boria so začínajúcou alebo pokročilou obezitou. Ani v takom prípade však nehádžte flintu do žita. Dobrou správou je, že schudnúť sa dá vždy. Možno vás však prekvapí, že nie lokálne. Platí teda, že len z brucha alebo len z inej časti tela sa schudnúť ešte nikdy nikomu nepodarilo.

Platí, že schudnúť len z brucha sa nedá.

Väčšina odborníkov na výživu a trénerov sa dokonca zhoduje na tom, že obľúbené brušáky nemajú žiadny význam. Naopak, môžu spôsobiť problémy s chrbticou a iné ťažkosti. Teda skôr, ako začnete nedočkavo cvičiť, poraďte sa so školeným trénerom, ktorý vám ukáže a poradí, ako sa správne hýbať, aby ste dosiahli želaný efekt.

Ako schudnúť z brucha

Nezabúdajte, že skratky a ťaháky pri snahe o zníženie hmotnosti neexistujú. Niečo však dovolené predsa je a tým sú napríklad pomocníci v podobe zdravých nápojov. Vyskúšajte nápoj na chudnutie FitoSlim. Obsahuje účinné prírodné zloženie, ktoré vášmu žalúdku dodá pocit sýtosti, a zároveň zabráni ukladaniu tukov v tele.

Ako sa zbaviť neželaných centimetrov?

Schudnúť len z brucha sa teda nedá. Má to ale aj svoju svetlú stránku. Úpravou stravovania a správnym pohybom si postupne môžete vyformovať vysnívanú postavu aj v pohodlí domova bez nutnosti vlastniť permanentku do fitnescentra. Môžete schudnúť celkovo a pevnejšie brucho bude už len príjemným bonusom. Pri poctivom pomalom chudnutí budete vyzerať lepšie, ale čo je dôležitejšie, budete sa lepšie cítiť s odrazí sa to na vašom zdraví.


Náš tip: Prečítajte si aj jednoduché tipy na chudnutie.


Zásady, ktoré by ste mali dodržiavať na ceste k ideálnej váhe:

 • Jedzte pravidelne. Aj keby to malo znamenať polovičné porcie, kvalita jedla v tomto prípade víťazí nad kvantitou.
 • Stravujte sa zdravo. Zoširoka obchádzajte stánky s rýchlym občerstvením a v obchodoch sa vyhnite oddeleniam s polotovarmi. Zamerajte sa na čerstvé suroviny. Do jedálnička zaraďte veľa bielkovín, ovocia a zeleniny. Obmedzte cukry, soľ a iné dochucovadlá. Nezdravé suroviny nahraďte ich zdravšími variantami, napr. slnečnicový olej nahraďte olivovým alebo kokosovým, namiesto sladkej čokolády siahnite po kvalitnej horkej s čo najvyšším percentom kakaa.
 • Dajte zbohom fajčeniu a nadmernému pitiu alkoholu.
 • Dodržiavajte pitný režim. Dostatok vody je alfa a omega pre všetky telové procesy. Počas dňa je ideálna čistá voda.
 • Jedzte pomaly. Je to najjednoduchší spôsob ako sa vyhnúť obezite a zlepšiť si trávenie. Po každom jedle počkajte 20 minút. Ak stále cítite hlad dajte si niečo malé a zdravé. Neprejedajte sa.
 • Nikdy nehladujte a nevynechávajte raňajky. Energiu na celý deň dodá voda s citrónom. Pri hladovaní telo vylučuje kortizol, ktorý mu signalizuje, že je potrebné tvoriť tukové zásoby, keďže príjem energie klesá.
 • Riaďte sa heslom „športom ku zdraviu“. Začnite s krátkymi prechádzkami, po schodoch chodievajte peši, auto používajte len v nevyhnutnom prípade. Neskôr pridajte beh, plávanie či bicyklovanie.
 • Namiesto klasických brušákov skúste drepy. Pri správnom cvičení pri nich zapojíte aj brušné svaly bez rizika diastázy brušných svalov a zranení chrbtice.
 • Dostatočne regenerujte. Spite každý deň minimálne 7 – 8 hodín.

Náš tip: Prečítajte si aj článok o tom, či sa oplatí chudnúť rýchlo.


Zhrňme si to

 • Schudnúť lokálne sa nedá, ak teda chcete schudnúť z brucha, musíte schudnúť celkovo.
 • Dodržiavajte zásady správneho stravovania, zaraďte do svojho života pohyb.
 • Pre znásobenie účinku cvičenia a zdravého stravovanie užívajte FitoSlim, ktorý zrýchli proces chudnutia.

Chudnutie či už z estetických alebo zdravotných dôvodov je vždy beh na dlhé trate. Žiadny produkt ani najlepší tréner nedokáže zabezpečiť zhodenie zbytočných kilogramov a centimetrov na počkanie. S užitočnými pomôckami ako FitoSlim však môžete svoju snahu o ideálnu postavu urýchliť.