Ako schudnúť bez hladovania a bez jojo efektu?

floating-leaf
floating-leaf

Ak chcete rýchlo schudnúť, nehladujte. Vyhnete sa jojo-efektu.

Aj keď máme k dispozícii nespočetné množstvo dostupných informácií o tom, ako rýchlo schudnúť, čím začať, čo jesť a čomu sa naopak vyhnúť, nikdy nemôžeme s istotou povedať, či bude každá rada, ako rýchlo schudnúť dobrá. Pri chudnutí na vás číha hneď niekoľko nástrah, ktoré je dobré poznať a vedieť sa z nich poučiť. Prečítajte si viac o jojo efekte, hladovaní a ich vplyve na chudnutie.

Čo je to jojo efekt?

Jojo efekt odkazuje na pohyb skutočnej hračky jojo. Raz hore, potom dole a znova dookola. Znamená to, že počas procesu diéty je osoba zo začiatku skutočne v chudnutí úspešná, avšak  z dlhodobého hľadiska pri udržiavaní váhy po skončení diéty je neúspešná. Váhu naberie naspäť a žiaľ je často je oveľa vyššia ako na začiatku procesu. Cyklus tak začína odznova a dookola.


Náš tip: Prečítajte si aj jednoduchý návod na chudnutie.


Prečo hladovanie nefunguje?

Ak si nenájdete vlastný zdravý a vhodný spôsob chudnutia a stravovania, môžete sa o to pokúšať aj stokrát a nepodarí sa vám to. Odopieranie niektorých potravín či celých jedál spôsobí to, že si vaše telo bude jednoducho povedané robiť zásoby, aby pri ďalšom šoku malo z čoho čerpať energiu, a tak sa vám uloží ešte viac tukov.

Hladovanie nefunguje, lebo telo si začne robiť zásoby, a tak sa uloží ešte viac tukov.

Nesprávne chudnutie vám okrem jojo efektu môže spôsobiť aj ďalšie ťažkosti, ako napríklad:

 • spomalený metabolizmus,
 • úbytok a stratu svalovej hmoty,
 • problémy s trávením,
 • bolesti hlavy a únavu,
 • zavodnenie organizmu.

Pravidlá správneho chudnutia

Ak teda chcete naozaj rýchlo schudnúť, držte sa radšej týchto pravidiel:

 1. Nezabúdajte na raňajky. Každý z nás má iné telo, iné spaľovanie a aj iné stravovacie návyky. Po tom, čo vaše telo po niekoľkohodinovom hodinovom spánku páli energetické rezervy z cukru, treba ho naštartovať, aby začalo páliť znova tuky.
 2. Zahoďte všetky ochutené sýtené nápoje. Kúpte si radšej minerálku alebo jednoducho pite vodu.
 3. Prichystajte si „snacky“. Okrem troch zdravých jedál si nachystajte dvakrát rýchlu pomoc. Nízkotučný jogurt, oriešky, sušené ovocie, tuniak alebo kúsok celozrnného pečiva.
 4. Dodržiavajte pitný režim. Príjem 2,5 litra vody sa vám spočiatku môže zdať ako nemožné číslo, ale keď si telo zvykne, že má dostatok tekutín, budete prekvapení, ako budú kilá klesať.
 5. Nezabúdajte na pohyb. Strava síce tvorí 70 % úspechu chudnutia, avšak ak chcete dodať svojej postave aj pekný tvar a zostať fit aj po mentálnej stránke, nezabúdajte na cvičenie.

Zmeňte svoje rána

Ráno vo väčšine domácností vyzerá asi nasledovne. Káva, rýchlo hodiť do seba pečivo, stres a rýchlo do práce. Skúste takéto rána zameniť za nasledovné:

 • Vstaňte o 15 minút skôr.
 • Pustite si obľúbenú hudbu a počas pohmkávania a tancovania v kuchyni vypite pohár čistej vody.
 • Pri celozrnnom chlebíku s kvalitnou šunkou a zeleninou, vajíčkach či nízkotučnom jogurte s ovocím si vychutnajte kvalitné espresso bez cukru.
 • Prejdite sa aspoň raz za čas do práce pešo.

zdravé raňajky

Zhrnutie

 • Jojo efekt znamená, že po chudnutí naberiete späť nielen svoju váhu, ale aj kilá navyše.
 • Nehladujte. Nájdite si vhodný spôsob stravovania, ktorý vám zabezpečí správne chudnutie.
 • Dodržiavajte pravidlá správneho chudnutia a zmeňte svoje rána.